Rujan na Klasiku

Roko i Cicibela, 9. 9. 21:30

Roko i Cicibela hrvatski je film iz 1978. u režiji Stipe Delića u kojem su glavne uloge ostvarili Boris Dvornik (Roko) i Semka Sokolović-Bertok.

Film se temelji na stvarnim osobama i događajima iz rane prve polovice 20. stoljeća: izvjesnom Roku Ljubici poznatom pod nadimkom Balauska i Dujki Bašić kćeri nosača Špire Bašića i kućanice Mande Drljača, rođene 1877. godine čiji je nadimak bio Cicibela. Roko je bio ribar koji je živio u napuštenoj gajeti na Matejušci, a zaljubio se u Dujku s kojom se vjenčao u crkvi Svetoga Križa u Veloj Varoši u Splitu.

Ovaj siromašni par živio je po napuštenim gajetama i leutima te su upali u oko i turistima koji su ih snimili. Umrli su zajedno na zimu 1936./37. godine stisnuti jedno uz drugo na zemljanom tlu potleušice u Antonovoj ulici na broju 14 (današnji Solurat) gdje ih je grad smjestio kada su ušli u poznije godine.

Oficir s ružom, 16. 9. 21:30

Poslijeratni Zagreb, mlade partizanske snage uspostavljaju civilnu vlast u gradu. Udovica iz visoke građanske klase, lijepa Matilda Ivančić, pozvana je na sud gdje joj izreknu presudu oduzimanja imovine, no ubrzo dolazi do poništenja presude s obzirom da su Matilda i njezin pokojni muž pomagali narodnooslobodilački pokret. U Matildin stan se useljava mlada nadobudna skojevka Ljiljana, jednostavna djevojka sa sela, odrasla u ratu, a uskoro se doseljava i Matildin dečko, mladi poručnik Petar Horvat. Iako opterećen borbom protiv klasnog neprijatelja, Matilda privuče Petra svojom profinjenošću i ljepotom. Matilda i Petar ostvaruju vezu, no Petrov nadređeni smatra vezu neprihvatljivom jer je Matilda buržujskog podrijetla.

Peti cjelovečernji igrani film redatelja i scenarista Dejana Šoraka, ljubavna melodrama Oficir s ružom, ostala je zapamćena, između ostaloga, po prizorima fine erotike iza kojih se krije tragična ljubavna priča koja kritizira političko licemjerje bivšeg sistema. Ulogu Matilde sjajno je odigrala Ksenija Pajić, a ulogu partizanskog poručnika nekadašnja velika zvijezda jugoslavenske kinematografije Žarko Laušević, koji je na festivalu u Puli osvojio i nagradu za najboljeg glumca. Film je u Puli nagrađen i Zlatnom arenom za scenarij (Dejan Šorak). Film je u regionalnim kinima gledalo oko pola milijuna gledatelja, a prikazan je i u kinima brojnih svjetskih zemalja, poput Argentine, Japana i Indije.

Lajanje na zvezde, 18. 9. 21:15

Početkom šezdesetih godina, u jednoj provincijskoj gimnaziji, natprosječno inteligentni i uspješni učenik četvrtog razreda Mihailo ima teškoća s ljubavnim životom, točnije s djevojkom koju nikako ne uspijeva osvojiti. Glavni suparnik je njegov brat, momak koji već zarađuje pa mu škola i nije potrebna. Šaroliko društvo čine i učenik koji se razmeće snagom i kojeg profesor tjelesnog fanatično trenira za boksačkog prvaka te dječak koji za profesore predstavlja „zlatno dijete“, a za prijatelje ulizicu. Nervozni ravnatelj kole ne zna tko mu radi više problema, nemogući đaci ili „uvrnuti“ profesori.

Sokol ga nije volio, 24. 9. 21:40

U ratnome vihoru kad je cijela zemlja jedna velika fronta na kojoj postoje različite vojske i ljudi su prisiljeni odjenuti uniforme, seljak Šime, kroz čije dvorište prolaze različite vojske koje mu otimaju najdragocjeniju zemlju i sina, pokušava ostati "neutralan".

On izjednačava sve te uniforme i ideologije, pokušava prevariti i jedne i druge, ali ne shvaća da ne može ostati izvan tog vrtloga. Na kraju spozna svoju grešku.